  • AMEL30-48S277HAVZ
AMEL30-48S277HAVZ
advertisement
Manufacturer No:
AMEL30-48S277HAVZ
HK JDW NO:
21-AMEL30-48S277HAVZ
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
Description:
3W DC/DC Converter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMEL30-48S277HAVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.220 lb (100.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AMEL30-277HAVZ
  • Size / Dimension
    2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, cURus
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    630mA
  • Voltage - Input
    85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%