  • AMEL6-24SVZ
AMEL6-24SVZ
advertisement
Manufacturer No:
AMEL6-24SVZ
HK JDW NO:
21-AMEL6-24SVZ
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 6W
Step5Bar-code shipping tag
AMEL6-24SVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.068 lb (31.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    AMEL6-VZ (6W)
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.60" H (50.8mm x 25.4mm x 15.4mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    250mA
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%