  • AMEPR30D-3670AZ-220
AMEPR30D-3670AZ-220
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR30D-3670AZ-220
HK JDW NO:
21-AMEPR30D-3670AZ-220
Purchasing and Inquiry
AMEPR30D-3670AZ-220 Overview
Wire is mounted on it.The output voltage of the device is 36V.An operating temperature above 80°C should ensure stable operation.Stable operation requires a temperature greater than -20°C.LED drivers deliver all their benefits with a maximum output current of 700mA.
AMEPR30D-3670AZ-220 Features
AMEPR30D-3670AZ-220 Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR30D-3670AZ-220 LED Driver ICs applications.
  • Linear fluorescent
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • LED headlights
  • Medical surgery lighting
  • Other Electronic Devices
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Replacement lamps
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR30D-3670AZ-220
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    200g
  • Published
    2013
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Efficiency
    84 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Output
    36V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Power - Output
    30W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm