  • AMER150-36420AZ
AMER150-36420AZ
advertisement
Manufacturer No:
AMER150-36420AZ
HK JDW NO:
21-AMER150-36420AZ
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMER150-36420AZ Overview
As part of the design of this LED driver, there are 1 outputs that have been used.For its operation, 7 terminations are designed.The operating temperature should not exceed 85°C to ensure stable operation.It is essential to maintain a temperature greater than -40°C in order to achieve stable operation.In order to power systems, 430V voltage is needed.The maximum output current of 4.2A allows it to deliver all benefits of a LED driver.When the device is operated, 115V volts are applied to the circuit.Maintaining a low input voltage can ensure a high level of stability.AC-DC POWER FACTOR CORRECTION MODULE Analog IC is used in this device.
AMER150-36420AZ Features
Operating with the supply voltage of 430V
AMER150-36420AZ Applications
There are a lot of Aimtec AMER150-36420AZ LED Driver ICs applications.
  • Down lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Museum lighting
  • Sports Facility Lighting
  • Stage Lighting and Signage
  • Panel lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • OLED power supply for portable equipment
  • Amusement Machines
  • LED headlights
Step5Bar-code shipping tag
AMER150-36420AZ
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    900g
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    7
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDFM-W7
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, NOM,CULUS
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    4.2A
  • Operating Supply Voltage
    430V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    AC-DC POWER FACTOR CORRECTION MODULE
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Input Voltage (Max)
    305V
  • Total Power Output-Max
    150W
  • Output Voltage-Max
    36V
  • Output Voltage-Min
    24V
  • Efficiency (Main Output)
    86%
  • Warm-up Time
    0.9 s
  • Height
    58.928mm
  • Length
    181mm
  • Width
    46.99mm