  • AMER150-36420CAZ
AMER150-36420CAZ
advertisement
Manufacturer No:
AMER150-36420CAZ
HK JDW NO:
21-AMER150-36420CAZ
Package:
Datasheet:
AMER150-36420CAZ
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMER150-36420CAZ Overview
The mount is in the way of Wire.The output voltage of this device is 36V.In order to ensure stable operation, the operating temperature should not exceed 75°C.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The maximum output current of 4.16A allows it to deliver all benefits of a LED driver.
AMER150-36420CAZ Features
AMER150-36420CAZ Applications
There are a lot of Aimtec AMER150-36420CAZ LED Driver ICs applications.
  • Linear fluorescent
  • Stage Lighting and Signage
  • Portable lighting
  • Down lighting
  • LED headlights
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • General lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Other Electronic Devices
  • Down lights
Step5Bar-code shipping tag
AMER150-36420CAZ
    Select All
  • Mount
    Wire
  • Weight
    900g
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Efficiency
    87 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    4.16A
  • Voltage - Output
    36V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    150W
  • Height
    58.928mm
  • Length
    181.102mm
  • Width
    46.99mm