  • AMER90-24375AZ
AMER90-24375AZ
advertisement
Manufacturer No:
AMER90-24375AZ
HK JDW NO:
21-AMER90-24375AZ
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMER90-24375AZ Overview
In order to ensure stable operation, the operating temperature should not exceed 85°C.As a condition for achieving stable operation, the operating temperature should be greater than -40°C.Systems require 430V voltage to operate.A LED driver that operates at 3.75A output current provides all the benefits of a LED driver.
AMER90-24375AZ Features
Operating with the supply voltage of 430V
AMER90-24375AZ Applications
There are a lot of Aimtec AMER90-24375AZ LED Driver ICs applications.
  • General lighting
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Stage Lighting and Signage
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Down lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Panel lighting
  • Replacement lamps
  • Street lighting
Step5Bar-code shipping tag
AMER90-24375AZ
    Select All
  • Weight
    900g
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    3.75A
  • Operating Supply Voltage
    430V
  • Height
    46.99mm
  • Length
    181mm
  • Width
    58.928mm