  • AML24EBA3AA05
AML24EBA3AA05
advertisement
Manufacturer No:
AML24EBA3AA05
HK JDW NO:
384-AML24EBA3AA05
Package:
Datasheet:
AML24EBA3AA05
Description:
Rocker Switches SPDT 3 POS Non-Light Rocker Swch Rectangl
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AML24EBA3AA05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    AML24
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.85mm
  • Body Breadth
    18.92 mm
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A