  • AMMC-3040-W50
AMMC-3040-W50
advertisement
Manufacturer No:
AMMC-3040-W50
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-AMMC-3040-W50
Package:
Module
Datasheet:
AMMC-3040-W50
Purchasing and Inquiry
AMMC-3040-W50 Overview
AMMC-3040-W50 Features
Packed in Module
AMMC-3040-W50 Applications
There are a lot of Broadcom Limited AMMC-3040-W50 RF Mixers applications.
  • Notebook PC
  • Remote Control
  • Remote Device Management
  • Cellular Phones with GPS
  • M2M Communication
  • Satellites
  • ISM applications
  • Industrial Controls
  • Recreational
  • BeiDou
Step5Bar-code shipping tag
AMMC-3040-W50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AMMC-3040
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    USABLE TO 42 GHZ
  • Subcategory
    RF/Microwave Mixers
  • Voltage - Supply
    3.5V
  • Construction
    COMPONENT
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Frequency
    18GHz~36GHz
  • Power Supplies
    2/5V
  • Current - Supply
    225mA
  • RF/Microwave Device Type
    DOUBLE BALANCED
  • Characteristic Impedance
    50Ohm