  • AMS1117-3.3
AMS1117-3.3
advertisement
Manufacturer No:
AMS1117-3.3
HK JDW NO:
3066-AMS1117-3.3
Package:
SOT-223
Datasheet:
Description:
PMIC SOT-223
Quantity:
In Stock : 154731
Step5Bar-code shipping tag
AMS1117-3.3
  • Package / Case
    SOT-223
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Power Dissipation-Max
    1.2W
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.505mm
  • Width
    3.505mm