  • AN78L15M
AN78L15M
advertisement
Manufacturer No:
AN78L15M
HK JDW NO:
590-AN78L15M
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AN78L15M
Description:
Fixed AN78L15 PMIC TO-243AA
Quantity:
In Stock : 8442
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AN78L15M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AN78L15M .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    3.5mA
  • PSRR
    48dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    35V
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    AN78L15
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V