  • AP1153ADS21
AP1153ADS21
advertisement
Manufacturer No:
AP1153ADS21
Manufacturer:
AKM Semiconductor Inc.
HK JDW NO:
23-AP1153ADS21
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 12056
Step5Bar-code shipping tag
AP1153ADS21
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current - Supply (Max)
    3.3mA
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    2.1V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.1V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    145μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 100mA
  • PSRR
    80dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Min Current Limit
    150mA