  • AP1501-K5L-13
AP1501-K5L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501-K5L-13
HK JDW NO:
233-AP1501-K5L-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501-K5L-13
Description:
Quantity:
In Stock : 6362
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1501-K5L-13
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    AP1501
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    73 %
  • Output Voltage
    37V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    3A
  • Max Output Voltage
    37V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1.23V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    150kHz
  • Height Seated (Max)
    4.85mm