  • AP1501A-12K5L-13
AP1501A-12K5L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-12K5L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1501A-12K5L-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501A-12K5L-13
Description:
5 Terminals 4.5V AP1501A DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 13360
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-12K5L-13
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1501A
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height Seated (Max)
    4.85mm