  • AP1501A-33K5G-13
AP1501A-33K5G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-33K5G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1501A-33K5G-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501A-33K5G-13
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin AP1501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
AP1501A-33K5G-13 Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package. This harley voltage regulator has 5 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -20°C~85°C TA is essential when operating. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 150kHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 40V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 12V for the purposes of operation. There is a subcategory of this regulator voltage called Switching Regulator or Controllers. The AP1501 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. A voltage of 3.3V volts can be produced by voltage regulator. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. Voltage regulator's maximal output current reaches 5A A to meet the operation requirements. DC-DC switching regulator with 40V supply voltage.
AP1501A-33K5G-13 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
Operating supply voltage of 40V
AP1501A-33K5G-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1501A-33K5G-13 Voltage Regulators applications.
  • Production lines
  • Computer monitoring equipment of building
  • Large fire protection systems
  • Printing
  • Radio equipment
  • Shearing machines
  • Planers
  • Ball screw pair
  • Game consoles
  • Laboratories
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-33K5G-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1501
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    71 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz