  • AP2125K-3.3TRG1
AP2125K-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2125K-3.3TRG1
HK JDW NO:
233-AP2125K-3.3TRG1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP2125K-3.3TRG1
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 20696
Step5Bar-code shipping tag
AP2125K-3.3TRG1
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    360mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    3.8V
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    3.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 300mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    65dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    1.4mm
  • Length
    3.02mm
  • Width
    1.7mm