  • APA1606SYCK
APA1606SYCK
advertisement
Manufacturer No:
APA1606SYCK
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APA1606SYCK
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
LED 1.6X0.6MM 590NM YLW RA SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APA1606SYCK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx1.20mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    75mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    75mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    110°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.20mmx0.60mm
  • Luminous Intensity
    150 mcd
  • Millicandela Rating
    150mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    590nm
  • Number of LEDs
    1
  • Max Junction Temperature (Tj)
    115°C