  • APA2107LSECK/J3-PRV
APA2107LSECK/J3-PRV
advertisement
Manufacturer No:
APA2107LSECK/J3-PRV
HK JDW NO:
432-APA2107LSECK/J3-PRV
Description:
LED RED CLEAR SMD R/A
Step5Bar-code shipping tag
APA2107LSECK/J3-PRV
    2-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    2.10mm Lx1.00mm W
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Red
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.4mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    2mA
  • Lens Size
    1.70mmx0.60mm
  • Luminous Intensity
    120.0 mcd
  • Millicandela Rating
    120mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    640nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Overall Height
    0.6mm
  • Wavelength - Dominant
    625nm
  • Height (Max)
    0.70mm