  • APA300-FG144I
APA300-FG144I
advertisement
Manufacturer No:
APA300-FG144I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA300-FG144I
Package:
144-LBGA
Datasheet:
APA300-FG144I
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 144-LBGA 1mm mm 144
Purchasing and Inquiry
APA300-FG144I Overview
As part of the 144-LBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 100 I/Os for better data transfer. The supply voltage is 2.5V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. The supply voltage of the device is 2.3V~2.7V , at which it runs. FPGAs belonging to the ProASICPLUS series are a type of FPGA that belong to the ProASICPLUS series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~85°C TA when the device is operating. In this device, 100 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, it has 144 terminations on each end. This device has 73728 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number APA300 can be used to find related parts. For the program to work properly, the RAM si9kBe of this FPGA module must reach 9kB GB in order to ensure normal operation. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 144 pins. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. When operating with the supply voltage of 2.5V, designers can fully make use of its flexibility. Power is provided by a 2.52.5/3.3V battery that is included with the device. Fpga semiconductor is made up of 300000 gates as fpga semiconductors basic building block. There are 8192 registers used to store and transfer data. The system operates at a frequency of 180MHz in order to achieve maximum efficiency.
APA300-FG144I Features
100 I/Os
Up to 73728 RAM bits
144 LABs/CLBs
8192 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA300-FG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA300-FG144I FPGAs applications.
  • DO-254
  • Data center search engines
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Voice recognition
  • Military Temperature
  • Wired Communications
  • Video & Image Processing
  • Software-defined radios
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
APA300-FG144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    APA300
  • Number of Outputs
    100
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Number of I/O
    100
  • RAM Size
    9kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    73728
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm