  • APA600-PQ208I
APA600-PQ208I
advertisement
Manufacturer No:
APA600-PQ208I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA600-PQ208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
APA600-PQ208I
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
APA600-PQ208I Overview
A 208-BFQFP package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 158 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Fpga chips is powered from a supply voltage of 2.5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates at a voltage of 2.3V~2.7V and uses a battery to supply power. This is a type of FPGA that is part of the ProASICPLUS series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~85°C TA while the machine is operating. A total of 158 outputs are incorporated into this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. 208 terminations are present in total. This device is equipped with 129024 RAM bits in terms of its RAM si129024e. Its base part number APA600 can be used to find parts that are related to it. The FPGA module's RAM si15.8kBe reaches 15.8kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In this case, 208 pins are used in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. When operating with the supply voltage of 2.5V, designers can fully make use of its flexibility. Power is provided by a 2.52.5/3.3V battery that is included with the device. Its basic building block contains 600000 gates. There are 21504 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 180MHz to deliver high efficiency.
APA600-PQ208I Features
158 I/Os
Up to 129024 RAM bits
208 LABs/CLBs
21504 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA600-PQ208I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA600-PQ208I FPGAs applications.
  • Image processing
  • Data Mining
  • ASIC prototyping
  • Secure Communication
  • Medical Applications
  • Server Applications
  • Embedded Vision
  • Integrating multiple SPLDs
  • Consumer Electronics
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
APA600-PQ208I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    APA600
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    15.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    129024
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm