  • APHB1608ZGKSURKC
APHB1608ZGKSURKC
advertisement
Manufacturer No:
APHB1608ZGKSURKC
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APHB1608ZGKSURKC
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
APHB1608ZGKSURKC
Description:
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Step5Bar-code shipping tag
APHB1608ZGKSURKC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • Color
    Green, Red
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.2mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V Green 1.95V Red
  • Viewing Angle
    130°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Current - Test
    20mA Green 20mA Red
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    250.0/350.0 mcd
  • Millicandela Rating
    350mcd Green, 250mcd Red
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    515nm Green 645nm Red
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.025A
  • Overall Height
    0.5mm
  • Wavelength - Dominant
    525nm Green 630nm Red
  • Height (Max)
    0.65mm