  • APHB1608ZGSYKJ3C
APHB1608ZGSYKJ3C
advertisement
Manufacturer No:
APHB1608ZGSYKJ3C
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APHB1608ZGSYKJ3C
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APHB1608ZGSYKJ3C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Test
    20mA Green 20mA Yellow
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    300 mcd
  • Millicandela Rating
    350mcd Green, 300mcd Yellow
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    515nm Green 590nm Yellow
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    525nm Green 590nm Yellow
  • Height
    520μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Color
    Green, Yellow
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V Green 2V Yellow