  • APT100S20BG
APT100S20BG
advertisement
Manufacturer No:
APT100S20BG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT100S20BG
Package:
TO-247-2
Datasheet:
APT100S20BG
Purchasing and Inquiry
APT100S20BG Overview
There is an average rectified current of 120A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 120A.As for rectifiers current rating, rectifier is 120A, which is the maximum current a fuse can carry wrectifierhout too much degradation.In the datasheets, the peak reverse is 2mA, as indicated by the data chart.
APT100S20BG Features
an average rectified current of 120A volts
a current rating of 120A
the peak reverse is 2mA
APT100S20BG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APT100S20BG applications of single-phase diode rectifier.
  • Freewheeling
  • Reverse Polarity Protection
  • Battery chargers
  • Power converters
  • DC motor control and drives
  • Switching Diode
  • Ultra High-Speed Switching
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
APT100S20BG
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Weight
    6.500007g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Current Rating
    120A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 200V
  • Output Current
    120A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 100A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    120A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    950mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    120A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1kA
  • Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.31mm