  • APT1201R2BFLLG
APT1201R2BFLLG
advertisement
Manufacturer No:
APT1201R2BFLLG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT1201R2BFLLG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT1201R2BFLLG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.25Ohm @ 6A, 10V 2540pF @ 25V 100nC @ 10V 1200V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 17153
Step5Bar-code shipping tag
APT1201R2BFLLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247 [B]
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    POWER MOS 7®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    403W
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    12A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    403W
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.25Ohm @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2540pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    100nC @ 10V
  • Rise Time
    18ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Turn-Off Delay Time
    29 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Input Capacitance
    2.54nF
  • Rds On Max
    1.25 Ω