  • APT15D100KG
APT15D100KG
advertisement
Manufacturer No:
APT15D100KG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT15D100KG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
APT15D100KG
Purchasing and Inquiry
APT15D100KG Overview
The average rectified current for this device is 15A volts.A forward current of 15A is allowed.15A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.Surge currents can be used up to 80A.Based on the data chart, the peak reverse is 250μA.
APT15D100KG Features
an average rectified current of 15A volts
a current rating of 15A
the peak reverse is 250μA
APT15D100KG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APT15D100KG applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Battery chargers
  • Welders
  • Reverse Polarity Protection
  • Switching Diode
  • Power converters
  • Freewheeling
  • Ultra High-Speed Switching
Step5Bar-code shipping tag
APT15D100KG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Weight
    6.000006g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating
    15A
  • Base Part Number
    APT15D100
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 1000V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.3V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    80A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    2.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    260 ns
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A
  • Recovery Time
    260 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Height
    9.19mm
  • Length
    10.26mm
  • Width
    4.72mm