  • APT1608PGW
APT1608PGW
advertisement
Manufacturer No:
APT1608PGW
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APT1608PGW
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
APT1608PGW
Description:
LED Uni-Color Green 555nm 2-Pin Chip LED T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT1608PGW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    105mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.65mm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.25V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.20mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    5 mcd
  • Millicandela Rating
    5mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lens Color
    White
  • Forward Voltage-Max
    2.5V
  • Wavelength - Dominant
    555nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V