  • APT1608YC
APT1608YC
advertisement
Manufacturer No:
APT1608YC
HK JDW NO:
432-APT1608YC
Description:
LED 1.6X0.8MM 588NM YLW CLR SMD
Step5Bar-code shipping tag
APT1608YC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to APT1608YC.
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    1.20mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    5V