  • APT17F100B
APT17F100B
advertisement
Manufacturer No:
APT17F100B
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT17F100B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT17F100B
Description:
MOSFET N-CH 1000V 17A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT17F100B
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    17A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    625W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    625W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    29 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    800m Ω @ 9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4845pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    31ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1000V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    28 ns
  • Turn-Off Delay Time
    105 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    17A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.8Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    68A
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm