  • APT20M16LFLLG
APT20M16LFLLG
advertisement
Manufacturer No:
APT20M16LFLLG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT20M16LFLLG
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
APT20M16LFLLG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 16mOhm @ 50A, 10V 7220pF @ 25V 140nC @ 10V 200V TO-264-3, TO-264AA
Step5Bar-code shipping tag
APT20M16LFLLG
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS 7®
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    100A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    694W
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7220pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    140nC @ 10V
  • Rise Time
    31ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Fall Time (Typ)
    4 ns
  • Turn-Off Delay Time
    29 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Input Capacitance
    7.22nF