  • APT2X31DQ120J
APT2X31DQ120J
advertisement
Manufacturer No:
APT2X31DQ120J
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT2X31DQ120J
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT2X31DQ120J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT2X31DQ120J
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    30A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.1V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    3.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    300 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    210A
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Reverse Test Voltage
    1200V