  • APT50GS60BRDQ2G
APT50GS60BRDQ2G
advertisement
Manufacturer No:
APT50GS60BRDQ2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT50GS60BRDQ2G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GS60BRDQ2G
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 93A 3-Pin(3+Tab) TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT50GS60BRDQ2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    415W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    93A
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.8V
  • Test Condition
    400V, 40A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.15V @ 15V, 50A
  • Continuous Collector Current
    93A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    235nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    195A
  • Td (on/off) @ 25°C
    16ns/225ns
  • Switching Energy
    755μJ (off)
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm