  • APT75DQ60BG
APT75DQ60BG
advertisement
Manufacturer No:
APT75DQ60BG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT75DQ60BG
Package:
TO-247-2
Datasheet:
APT75DQ60BG
Purchasing and Inquiry
APT75DQ60BG Overview
There is an average rectified current of 75A volts for this device.There is no limit to the forward current value.Having a current rating of 75A means it can carry the maximum current an indefinite period without deterioration.600A is the maximum value of surge current.In the datasheets, the peak reverse is 25μA, as indicated by the data chart.
APT75DQ60BG Features
an average rectified current of 75A volts
a current rating of 75A
the peak reverse is 25μA
APT75DQ60BG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APT75DQ60BG applications of single-phase diode rectifier.
  • Reverse Polarity Protection
  • Battery chargers
  • Switching Diode
  • Welders
  • DC motor control and drives
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Power converters
  • Freewheeling
  • Ultra High-Speed Switching
Step5Bar-code shipping tag
APT75DQ60BG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Weight
    6.500007g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    75A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Output Current
    75A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.5V @ 75A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    75A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    600A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    2.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    75A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    31 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Recovery Time
    29 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm