  • APT94N65B2C3G
APT94N65B2C3G
advertisement
Manufacturer No:
APT94N65B2C3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT94N65B2C3G
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT94N65B2C3G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 35m Ω @ 47A, 10V ±20V 13940pF @ 25V 580nC @ 10V 650V TO-247-3 Variant
Quantity:
In Stock : 4319
Step5Bar-code shipping tag
APT94N65B2C3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DS Breakdown Voltage-Min
    650V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, ULTRA-LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    833W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    415W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35m Ω @ 47A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 5.8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13940pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    94A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    580nC @ 10V
  • Rise Time
    59ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    167 ns
  • Turn-Off Delay Time
    498 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    94A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    282A