  • APTGLQ80HR120CT3G
APTGLQ80HR120CT3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ80HR120CT3G
HK JDW NO:
523-APTGLQ80HR120CT3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGLQ80HR120CT3G
Description:
APTGLQ80x Series 1200 V 150 A Phase Leg & Dual Common Emitter Power Module
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ80HR120CT3G
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Number of Elements
    1
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • Power - Max
    500W
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    290 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    150μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    4.6nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 80A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.6nF @ 25V