  • APTGT100DA170D1G
APTGT100DA170D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100DA170D1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT100DA170D1G
Package:
D1
Datasheet:
APTGT100DA170D1G
Description:
IGBT MODULE 1700V 200A 695W D1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100DA170D1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Power Dissipation
    695W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    695W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    200A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    8.5nF
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1200 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    8.5nF @ 25V