  • APX803L40-28SA-7
APX803L40-28SA-7
advertisement
Manufacturer No:
APX803L40-28SA-7
HK JDW NO:
233-APX803L40-28SA-7
Datasheet:
APX803L40-28SA-7
Description:
2.6V3 Terminals Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
APX803L40-28SA-7 Overview
Power management is mounted through 3 terminals. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. A series of 1 channels can be found on this supervisor. IC management is packaged as a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 2.6V. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. The recommended mounting type is Surface Mount. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating.
APX803L40-28SA-7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
APX803L40-28SA-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated APX803L40-28SA-7 Voltage Supervisors applications.
  • Electrical fire monitoring system
  • Solar power charger
  • Fire equipment power monitoring system
  • Smart meter
  • Household appliances
  • Battery cars
  • Leakage protection
  • Stable power system
  • Power distribution systems of infant care room
  • Medical-specific isolation transformer
Step5Bar-code shipping tag
APX803L40-28SA-7
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    292ms Minimum
  • Length
    2.9mm