  • AQ12EM300FAJWE
AQ12EM300FAJWE
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EM300FAJWE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AQ12EM300FAJWE
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
AQ 30pF Ceramic Capacitor ±1% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EM300FAJWE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Depth
    1.4mm
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
    0505
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    AQ
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±1%