  • AQ12EM910JAJWE
AQ12EM910JAJWE
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EM910JAJWE
HK JDW NO:
66-AQ12EM910JAJWE
Datasheet:
AQ12EM910JAJWE
Description:
AQ 91pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EM910JAJWE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    M
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    91pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Depth
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm