  • AQ149M111MAJME
AQ149M111MAJME
advertisement
Manufacturer No:
AQ149M111MAJME
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AQ149M111MAJME
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
Description:
AQ 110pF Ceramic Capacitor ±20% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ149M111MAJME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1111 (2828 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AQ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    M
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.79mm
  • Case Code (Metric)
    2828
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.79mm
  • Thickness (Max)
    0.102 2.59mm
  • Thickness
    2.5908mm