  • AQ5A2-ZP3/28VDC
AQ5A2-ZP3/28VDC
advertisement
Manufacturer No:
AQ5A2-ZP3/28VDC
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AQ5A2-ZP3/28VDC
Package:
4-SIP
Datasheet:
AQ5A2-ZP3/28VDC
Description:
Relay SSR 28V DC-IN 5A 250V AC-OUT 4-Pin SIL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQ5A2-ZP3/28VDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    AQ1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, WITH SNUBBER CIRCUIT, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Voltage
    250V
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Max Output Current
    5A
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    3V~28VDC
  • Output Current
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Max Output Voltage
    250V
  • Voltage - Load
    75V~250V
  • On-State Current-Max
    5A
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Height
    25mm
  • Length
    33mm
  • Width
    5.3mm