  • AQC1A2-T24VDC-R
AQC1A2-T24VDC-R
advertisement
Manufacturer No:
AQC1A2-T24VDC-R
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AQC1A2-T24VDC-R
Package:
Module
Datasheet:
AQC1A2-T24VDC-R
Description:
I/O Module Relays Output Module 26.4VDC 2500V Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQC1A2-T24VDC-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    AQ-C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, WITH SNUBBER CIRCUIT
  • HTS Code
  • Termination Style
    PC Pin
  • Output Type
    AC
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Configuration
    COMPLEX
  • Voltage - Input
    21.6V~26.4VDC
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Voltage - Load
    75V~250V
  • On-State Current-Max
    1A
  • Load Current
    1A
  • Max Input Voltage (DC)
    26.4V
  • Min Input Voltage (DC)
    21.6V
  • Isolation Voltage-Max
    2500V
  • Nominal Input Voltage (DC)
    24V