  • AR0220AT3B00XUEA0-DPBR
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR
advertisement
Manufacturer No:
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-AR0220AT3B00XUEA0-DPBR
Package:
87-LBGA
Purchasing and Inquiry
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR Overview
To ensure that the image sensors are protected from damage, they are packaged in 87-LBGA packages. It is recommended that the image sensor have a dynamic range of 0. A 1/1.8 inch optical format is specified for the image sensor. There's 1.26V voltage limit on image sensors. A camera's minimum voltage should be 1.14V, but it should not be less than that. In order for image sensors to function properly, the temperature must not exceed 105°C. However, these electronic parts should be hotter than -40°C. When they are in operation, image sensors can carry a maximum amount of current of 220mA.
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Pixel Size: 4.2μmx4.2μm
Active Pixel Array: 1828H x 948V
Automotive, AEC-Q100 Series
Master Clock: 27 MHz
Output Range: 0.40-1.20V
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR Applications
There are a lot of ON Semiconductor AR0220AT3B00XUEA0-DPBR Image Sensors applications.
  • Intrusion / Movement detection
  • Cell Phones
  • Gesture control (man-machine interface)
  • Temperature sensing element for
  • Security
  • Motion Monitoring
  • Surveillance Applications
  • Game Consoles
  • Embedded Notebook,
  • Security
Step5Bar-code shipping tag
AR0220AT3B00XUEA0-DPBR
  • Package / Case
    87-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    CMOS
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ELECTRONIC ROLLING SHUTTER; IT ALSO OPERATES AT 2.8 V ANALOG NOMINAL SUPPLY VOLTAGE
  • Body Length or Diameter
    12mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Body Breadth
    9 mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Output Range
    0.40-1.20V
  • Frames per Second
    60
  • Pixel Size
    4.2μmx4.2μm
  • Active Pixel Array
    1828H x 948V
  • Operating Current-Max
    220mA
  • Dynamic Range
    120 dB
  • Optical Format
    1/1.8 inch
  • Master Clock
    27 MHz
  • Body Height
    1.65mm