  • AR040600MR-LW100-R
AR040600MR-LW100-R
advertisement
Manufacturer No:
AR040600MR-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AR040600MR-LW100-R
Description:
RECEIVER 0.01 W 600 OHM 120 DBA
Step5Bar-code shipping tag
AR040600MR-LW100-R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Material - Magnet
    Nd-Fe-B
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AR
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Receiver
  • Technology
    Magnetic
  • Impedance
    600Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    1kHz
  • Power - Max
    20mW
  • Frequency Range
    100Hz~10kHz
  • Power - Rated
    10mW
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    120.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    10mm
  • Distortion Rating
    Out of Bounds
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm