  • AR215C104K4RTR1
AR215C104K4RTR1
advertisement
Manufacturer No:
AR215C104K4RTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AR215C104K4RTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 3520
Step5Bar-code shipping tag
AR215C104K4RTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    3.175mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5.08mm