  • AR401C105K4R
AR401C105K4R
advertisement
Manufacturer No:
AR401C105K4R
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AR401C105K4R
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® AR 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 702
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AR401C105K4R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    SkyCap® AR
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    4015
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Response Time
    3.81 ms
  • Height
    10.16mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm