  • AS-16.000-18
AS-16.000-18
advertisement
Manufacturer No:
AS-16.000-18
Manufacturer:
Raltron Electronics
HK JDW NO:
653-AS-16.000-18
Package:
HC-49/US
Datasheet:
AS-16.000-18
Description:
RALTRON - AS-16.000-18 - CRYSTAL, 16MHZ, 18PF, HC-49S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AS-16.000-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    HC-49/US
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Series
    AS
  • Size / Dimension
    0.447Lx0.197W 11.35mmx5.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • HTS Code
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Operating Frequency
    16MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Drive Level
    500 µW
  • Aging
    5 PPM/YEAR
  • Series Resistance
    40Ohm
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm