  • ASB110PS48
ASB110PS48
advertisement
Manufacturer No:
ASB110PS48
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ASB110PS48
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ASB110PS48
Description:
XP POWER ASB110PS48AC/DC PCB Mount Power Supply, Base Plate Cooled, Fixed, 85 V, 264 V, 110 W, 48 V, 2.29 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASB110PS48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.51lb 231.33g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2014
  • Series
    ASB110 (110W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.67 H 116.8mmx61.0mmx17.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    110W
  • Depth
    116.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUVgs
  • Efficiency
    90.5%
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    4.58A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    110W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.29A
  • Max Output Power
    110W
  • Nominal Output Voltage
    48V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Warm-up Time
    0.02 s
  • Height
    17mm