  • ASC0603-15KFT5
ASC0603-15KFT5
advertisement
Manufacturer No:
ASC0603-15KFT5
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-ASC0603-15KFT5
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 15kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 41389
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASC0603-15KFT5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2011
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    15kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.6mm