  • ASD21K22N
ASD21K22N
advertisement
Manufacturer No:
ASD21K22N
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-ASD21K22N
Package:
Datasheet:
Description:
KEY SWITCH 22MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASD21K22N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ASD21K22N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    10A AC 8A DC
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    4PST-2NO/2NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 30.50mm Dia
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Depth Behind Flange
    76.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Series
    TWTD
  • Feature
    IP54
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    24V