  • AT13-12PB-BM16
AT13-12PB-BM16
advertisement
Manufacturer No:
AT13-12PB-BM16
HK JDW NO:
53-AT13-12PB-BM16
Package:
Datasheet:
AT13-12PB-BM16
Description:
AT Series™ Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.390 35.30mm Height
Quantity:
In Stock : 333
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AT13-12PB-BM16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AT Series™
  • Feature
    Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Applications
    Automotive, Industrial
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Ingress Protection
    IP67
  • Insulation Height
    1.390 35.30mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.250 (6.35mm)
  • Contact Length - Post
    0.122 3.10mm