  • AT21CS01-SSHM17-T
AT21CS01-SSHM17-T
advertisement
Manufacturer No:
AT21CS01-SSHM17-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT21CS01-SSHM17-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT21CS01-SSHM17-T
Description:
Memory IC AT21CS01 4.9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AT21CS01-SSHM17-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Memory Density
    1024 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Serial Bus Type
    1-WIRE
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT21CS01
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    1Kb 128 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    125kHz